در اسکرابر تر (خیس)، آب  در گردش و در بعضی موارد دارای مواد ادتیو  بر روی پکینگ مدیا های بستر پر شده،توسط نازل های متعدد  پاشیده شده و بصورت  مداوم یک لایه قشا  از قطرات آب و مواد جاذب بر روی بستر پکینگ ها ایجاد می شود تا با جریان هوا یا سیال  آلوده عبوری با بستر تماس یابد. آلاینده گازی موجود در جریان هوای عبوری در اثر برخورد با مایع شوینده از جریان سیال جدا شده و توسط این مایع،جذب یا با آن وارد واکنش شیمیایی می شوند. انرژی برخورد بین فازهای گازی و مایع توسط هردو فاز تامین می شود.

بکارگیری  از بستر پکینگ در این گونه اسکرابرها ضمن فراهم نمودن مساحت سطح تماسی وسیع بین فازهای مایع و گازی، باعث هم آمیزی و آشفتگی  این فازها شده و فرصت سکون کافی را برای جذب آلاینده گازی ایجاد می کند. فراهم نمودن همزمان سه شرط فوق برای جذب حداکثری  آلاینده گازی، مناسب می باشد. مساحت سطحی زیاد و هم آمیزی و آشفتگی  فازها برای کنترل ذرات نیز مفید می باشد اما گرفته شدن ذرات باعث نشست و رسوب  آنها و انسداد بستر می شود. سیال گاز عبوری از بستر اسکرابر بصورت پیوسته تغییر جهت می دهد تا از سوراخ های بسترها با مقاومت کمتر عبور کند در چنین شرایطی ذرات قادر به پیروی از جریان گازی نبوده و در برخورد با موانع از جریان هوا جدا می شوند.

با ریزش کردن مایع شوینده از بستر،ذرات گرفته شده تجمع یافته و می توانند فضاهای خالی و منافذ بستر را مسدود کنند. این دسته از اسکرابرها در مواردی که صرفا کنترل ذرات مورد نظر باشند، مورد استفاده قرار نمی گیرند. برای کنترل آلاینده های گازی از اسکرابرهای مرطوب استفاده می شود. این اسکرابرها با تامین سه شرط مساحت تماس زیاد، زمان سکون کافی و هم آمیزی و آشفتگی  فازهای گاز و مایع، جذب حداکثری آلاینده را تا جای ممکن افزایش می دهند. بدلیل چنین ساختاری، برج های پکینگ توانایی حذف بالا برای بسیاری از آلاینده های گازی را می توانند نائل شوند.

هدف اصلی از بهره برداری  اسکرابرهای مرطوب

 • اسکرابرهای پکینگ برای حذف انواع آلاینده های گازی همچون:
 • هیدروکلریک اسید(HCL)،
 • سولفوریک اسید(H2So4)، گوگرد دی اکسید(SO2)،
 • آمونیاک(NH3)، هیدروفلوئوریک اسید(HF )،

و نیز راه حل اصولی و اولیه در  حذف دوده ،  فیوم و همینطور حذف بو  میباشد .

 

کاربرد اسکرابر مرطوب در صنایع مختلف

 • کارخانه های تولید مواد بازی و اسیدی
 • صنایع فلزی، تولید پیچ و مهره و اتصالات
 • کارخانه های باتری سازی
 • کارخانه های تولید کود شیمیایی
 • کارخانجات ریخته گری
 • کارخانه های تولید مواد شیمیایی
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنایع مرتبط با استخراج کانی

عملکرد اسکرابر های پکینگ مرطوب

متداول ترین نوع اسکرابر پکینگ اسکرابرهای با روش جریان متقابل هستند که هم در صنایع شیمیایی به عنوان بخشی از فرایند تولید و هم برای کنترل آلاینده های هوا در صنایع مختلف به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در این دسته از  اسکرابر، جریان هوای آلوده از قسمت پایین آن وارد شده و با عبور از بستر پکینگ، مسیر به سمت بالا را طی می کند.

مایع جاذب یا شوینده آلاینده توسط افشانه ها یا سایر روش ها از قسمت بالا و در جهت مخالف با مسیر و بر روی بستر اسکرابر پاشیده می شود. جریان هوای آلوده در هنگام عبور از بستر در اثر مکش پرفشار ایجاد شده به صورت پیوسته  تغییر جهت می دهد که این امر باعث تماس و هم آمیزی خوب بین دو فاز مایع و گازی می شود. این الگوی جریان متضاد در اسکرابرهای  گاز باعث بیشترین بازده تعریفی  قابل حصول می گردد.

این نوع پکینگ با ایجاد بستر مرطوب برای جریان گاز ، سطح انتقال جرم بین مایع و گاز را افزایش می دهند. همچنین در اشکال گوناگونی وجود دارند که هرکدام مشخصه خاص خود را دارا میباشند:  مانند سطح تماس، افت فشار، وزن ، مقاومت در مقابل خوردگی و قیمت.

طول عمر پکینگ ها بر اساس امکان خوردگی، گرفتگی و شکستگی آنها متفاوت است اما در شرایط مطلوب کارکرد پکینگ ها به اندازه خود برج اسکرابر می باشد.

پکینگ مدیا به دو دسته رندوم و ثابت طبقه بندی می شود. در برج های جذب عموما از پکینگ های رندوم استفاده می شود. این نوع پکینگ ها ابتدا از سرامیک ساخته می شدند اما به دلیل شکننده بودن آنها استفاده از آنها به مرور زمان کاهش یافت و امروزه عمدتا از پکینگ های فلزی یا پلاستیکی(پلی پروپیلن و پلی اتیلن) استفاده می شود. پکینگ های فلزی برای استفاده در محیط های خورنده مانند گاز های اسیدی استفاده نمی شوند و پکینگ های پلاستیکی نیز در برج های با دمای بالای گاز قابل استفاده نمی باشند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!